Kada je nastala prva septička jama?
Prva plastična septička jama, kao što je danas poznajemo, nije jasno definisana po datumu nastanka, jer se razvoj plastičnih septičkih jama dogodio postepeno uz napredak u proizvodnji i obradi plastike. Materijali poput polietilena visoke gustine (HDPE) i polipropilena (PP), koji su danas uobičajeni za izradu plastičnih septičkih jama, postali su široko dostupni tek tokom druge polovine 20. veka.
Prvi patent za septičku jamu izdat je 1881. godine Francuzu Jean-Louis Mourasu. Međutim, ovo nije bila plastična septička jama, već rani oblik septičkog sistema koji je koristio prirodne materijale još od 1860 godine. Razvoj i komercijalizacija plastičnih septičkih jama počeli su znatno kasnije, tek u drugoj polovini 20. veka, kada su se poboljšale tehnologije proizvodnje plastike i kada su se prepoznale prednosti korišćenja plastike za ovu primenu, uključujući otpornost na koroziju, lakoću instalacije i dug vek trajanja.
Stoga, iako nema tačnog datuma kada je napravljena prva plastična septička jama, može se pretpostaviti da se to dogodilo nekoliko decenija nakon uvođenja modernih plastičnih materijala u široku proizvodnju.
Čabar plast septičke jame su otporne i na uticaje podzemnih voda. Čabar plast septičke jame su se najbolje pokazale u majskim poplavama 2014. godine jer nisu prelivale i izlivale, što znači da ne propuštaju vodu ni iznutra, a ni spolja. Zato su idealne u očuvanju čovekovog životnog prostora i zaštiti životne sredine.